MIHA REMEC

Predsednikovanje

Obrnemo tako ali tako, decembra bomo volivci dokončno odločili, kdo bo predsednikoval tej državi: Türk ali Pahor. Še vedno pa malokdo natanko ve, kakšne so pravzaprav pristojnosti predsednika in kako pomembna je njegova vloga. V pogovornem jeziku že besedo predsednik izgovarjamo krajevno različno: predsednik, precednik ali presednik. Torej, kot nekdo, ki sedi pred vsemi drugimi, kot tisti, ki stvari zgolj preceja, oziroma kot figura, ki vsem skupaj preseda …

Dejansko si nekako tako različno predstavljamo vlogo predsednika države. V glavnem pa je slišati splošno mnenje, da so predsedniške pristojnosti, glede na to, da ga volivci neposredno postavljajo na predsedniški stol, vsekakor premajhne. V državi, kjer so zaradi strankarske politike državljani tako razklani na dva pola, bi dejansko potrebovali predsednika s presodno besedo, ki bi na koncu imel pravico tudi odstaviti posamezne politike, ki so več časa usodno moteči v državi, ki se ima za demokratično.

Predsednik – presodnik bi lahko edini presekal gordijske vozle nenehnih sporov in prispeval k napredku v tej skregani dolini Šentflorjanski. Predstavnik pravosodja je namreč na očitke o neučinkovitosti slovenskega pravosodja v nocojšnjih televizijskih Odmevih dejal, da je cilj sojenja soditi, ne pa obsoditi …